برای نگهداری و پرستاری از کودک نوپا وظایفی وجود دارد که هر پرستاری باید بداند.اگر پرستار کودک برای نگهداری از کودک نوپا وظایفش را نداند و تجربه چنین کاری نداشته باشد، شما باید این وظایف را برای او مشخص کنید. این وظایف عبارتند از مراقبت های اولیه، الگوهای رفتاری مناسب برای فرزند، داشتن نظم و دادن زمان مشخص برای بازی به کودک. اگر شما بخواهید یک لیستی از کارهایی که پرستار برای پرستاری از کودک نوپا باید انجام دهد، تهیه کنید، وظایف زیر را بخوانید و لیستی تهیه کرده و در جایی که جلو چشم باشد مانند روی یخچال، قرار دهید.

کسی که وظیفه پرستاری از کودک شما را برعهده دارد، باید الگوی خوبی برای فرزند شما از لحاظ رفتاری باشد. پرستار باید فحش و توهین در داخل و بیرون منزل دوری کند و به احساسات و اعصاب خود مسلط باشد زیرا کودکان نوپا رفتارهای اطرافیان خود را می بینند و از آن ها یاد می گیرند و تکرار می کنند. شما باید این موارد را به پرستار کودک توضیح دهید. کودکان در سنین پایین علاقه دارند مانند اطرافیان خود رفتار کنند و بسیار تاثیر پذیر هستند. بنابراین، الگوی رفتاری خوب پرستار کودک یک موضوع حیاتی است و می تواند در شکل گیری شخصیت کودک نوپای شما موثر باشد.
تمیز نگه داشتن کودک، از مهم ترین مسئولیت های پرستار کودک است. شستن دست و صورت، تعویض پوشک و تمیز کردن بینی و گوش از جمله این موارد است. در صورت شبانه روز بودن پرستار کودک، وظیفه استحمام و مسواک زدن کودک نیز برعهده اوست. هم چنین پرستار باید لباس کودک را قبل از خواب عوض کند.
چون کودک در این سن رو به رشد است، تغذیه او یک مسئله مهم است و باید انواع ویتامین های مورد نیاز او تامین شود. باید سه وعده ی غذایی با سه میان وعده در بین وعده های غذا به او داده شود. میوه، سبزیجات، آب میوه، غلات و آب به عنوان میان وعده توصیه می شود. دادن غذا باید به صورتی باشد که لقمه ها کوچک بوده تا از خفگی کودک جلوگیری کند. خوراکی هایی مانند آجیل و ذرت بو داده ممکن است موجب خفگی شود پس بهتر است به کودک داده نشود. هم چنین اگر کودک به غذا یا موادی حساس است و آلژی دارد، حتما لیستی از آن ها را در اختیار پرستار کودک بگذارید.
روال خواب کودک یعنی زمان خواب و مدت زمان خواب کودک نوپای خود را به پرستار بگویید. خواب همراه غذا به رشد بهتر کودک کمک می کند. همیشه شرایط باید برای خواب و استراحت کودک ایجاد شود و یکی از نکات مهم برای پرستاری از کودک نوپا همین است.
کودکان نوپا در این سن سعی می کنند مستقل باشند برا همین باید پرستار کودک را توجیه کنید خط قرمز رفتاری کودک شما چیست و چگونه باید کودک را رعایت نظم و انضباط مجبور کند. بهتر است روش های مسالمت آمیز و دور از خشونت به کار گذفته شود تا نتایج بهتری حاصل شود. تشویق و تحسین کودک نوپا به انجام کارهای درست موجب تشخیص درست از غلط، یادگیری و افزایش اعتماد به نفس کودک شما می شود. سعی کنید لیستی از کارهای روزانه را برای پرستاری از کودک تهیه کنید. با پرستار کودک در مورد نقش او برای کمک به انجام کارها توسط کودک صحبت کنید و نوع رفتار خودتان با کودک را برای او بیان کنید تا بداند در موارد لازم چگونه با کودک نوپای شما رفتار کند.
راهکار مناسب برای تنظیم میزان زمان تماشای تلویزیون یا بازی با تبلت توسط کودک با در نظر گرفتن لذت کودک از این کار، نگذارید زیاد استفاده کند. بنابراین نیاز است تا در زمان پرستاری از کودک این نکات توسط پرستار رعایت شود و مراقب میزان زمان تماشای تلویزیون توسط کودک باشد.
پرستار کودک باید از روز اول برای استفاده از تلویزیون محدودیت برای کودک بگذارد. ایجاد محدودیت‌ از همان اول بهتر است تا اینکه بخواهید عادت بد تماشای زیاد تلویزیون را از کودک دور کنید.