02634217404 

02632514307  

آموزش به بیمار سکته قلبی

  • Posted on:  شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 22:23
  • نوشته شده توسط 

بیمار سکته قلبی

هنگامیکه فردی دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده یا تحت عمل جراحی قلبی قرار می گیرد، در دوران بهبودی یا تطبیق با زندگی خود پس از حوادث مربوطه نیاز به توجهات ویژه ای دارد . این افراد در معرض پستی و بلندی های عاطفی قرار داشته و گاهی ممکن است از لحاظ بالینی دچار افسردگی شوند . اغلب در این حالت نقش فرد تحت مراقبت و فرد مراقبت کننده عوض می شود.

برخورد با بیمار

انتظار فراز و نشیب های عاطفی ، گریه بدون دلیل ، کابوس شبانه و ترس از مرگ را داشته باشید.
.به خودتان فرصت تطبیق باشرایط را بدهید و به راحتی احساسات خودتان نسبت به دیگران را نشان دهید.
فرد مورد علاقه تان را تشویق کنید که تغییرات مورد نیاز و لازم جهت پیشگیری از حوادث و عوارض بعدی را آغاز نماید.
.این نکته را بپذیرید که ممکن است لااقل به شکل موقت نقش شما معکوس شود
آنژین، درد قفسه سینه است که در مرکز آن رخ می دهد. این درد به شکل فشار ناچیز، سوزش و یا سنگینی قفسه سینه احساس می شود و اغلب با درد ناشی از سوزش سر دل (ترش کردن غذا) اشتباه گرفته می شود.
آنژین می تواند علامت بیماری کرونر قلبی باشد که شایع ترین علت سکته قلبی است. لذا اگر هر نوع دردی در ناحیه قفسه سینه خود احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید و یا به اورژانس زنگ بزنید.
آنژین همیشه علامت بیماری یا حمله قلبی نیست. برخی افراد بعد از ورزش، دچار آنژین می شوند. بروز تغییر در روال طبیعی بدن مهم ترین چیزی است که باید مراقب آن باشید.
اگر فکر می کنید درد ناحیه قفسه سینه شما در اثر سوء هاضمه و سوزش سردل است، شاید این درد ها در اثر آنژین باشد. لذا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این درد را تشخیص دهد.

احساس ناراحتي در قفسه سينه 

اگرچه يكي از مهم ترين علائم تنگي سرخرگي عروق قلب احساس ناراحتي در قفسه سينه مي باشد اما هرگونه ناراحتي در قفسه سينه الزاما ناشي از مسائل قلبي نيست.

در اغلب موارد بصورت فشارنده و در ناحيه پشت جناغ مي باشد.

با فعاليت افزايش و با استراحت تخفيف مي يابد.

ممكن است به بازو دست چپ و گاها به گردن و فك انتشار يابد.

با مصرف قرصهاي زيرزباني نيتروگليسيرين در طي۳الي۵ دقيقه قطع مي شود.

ضعف و خستگي پذيري زودرس 

يكي از علائم شايع در بسياري از بيماري هاي قلبي و غيرقلبي نظير بيماري هاي غدديو متابوليسمي،ريوي و مسائل رواني مي باشد. نارسايي قلب، براديكاردي(ضربان پايين قلب) و مشكلات دريچه اي قلب با ضعف وخستگي پذيري زود رس همراه مي باشند.

تنگی نفس

احساس دشواري در تنفس مي تواند ناشي از علل قلبي ويا غيرقلبي باشد. درصورتي كه تنگي نفس با فعاليت تشديد شده در حالت خوابيده نسبت به حالت نشسته افزايش يابد و مخصوصا درصورتي كه همراه تورم پاها و همراه با حملات تنگي نفس شبانه باشد ،علل قلبي نظير نارسايي قلب و مشكلات دريچه اي مطرح بوده وبا اكوكارديوگرافي براحتي قابل تشخيص است.

طپش قلب

احساس طپش قلب ممكن است بعلت آريتمي قلبي باشد و يا ناشي از اضطراب و فعاليت باشد. در صورتي كه فرد با فعاليت كم دچار طپش قلب شود مراجعه به پزشك و معاينه قلبي و در صورت لزوم بررسي هاي قلبي توصيه مي شود.

تعريق 

تعريق سرد يكي از علائم شايع حملات قلبي، آريتمي ها، براديكاردي و نارسايي قلبمي باشدكه البته دراغلب موارد همراه ساير علائم ديده مي شود. درصورتيكه تعريق سرد همراه درد آنژيني قفسه سينه باشد احتمال حمله هاي قلبيمطرح است.

درد قسمت بالای بدن خود را بررسی کنید
گاهی اوقات درد ناشی از سکته قلبی، خارج از ناحیه قفسه سینه است و باعث درد گردن، شانه، درد پشت و حتی دست ها می شود. درد این قسمت ها کند و خسته کننده است.اگر اخیرا کار شدیدی انجام نداده اید و یا کاری انجام نداده اید که باعث درد قسمت بالایی بدن شما شود، در این صورت این نوع دردها می تواند نشانه سکته قلبی باشد.

مراقب سرگیجه، احساس سبکی سر و غش کردن باشید.

سرگیجه، احساس سبکی سر و غش نیز از علائم شایع سکته قلبی هستند، هر چند که در هر فرد دچار حمله قلبی بروز نمی کنند.

تنفس خودتان را بررسی کنید
تنگی نفس نیز یکی از علائم سکته قلبی است که به طور ناگهانی ایجاد می شود. این نوع تنگی نفس با تنگی نفس ناشی از سایر بیماری ها متفاوت است، زیرا به نظر می رسد از جایی بیرون نمی آید.

نگرانی و اضطراب خودتان را بررسی کنید
خیلی از افراد در معرض خطر سکته قلبی، خیلی مضطرب و دلواپس می شوند.این احساس اضطراب و نگرانی زیاد به طور ناگهانی ایجاد می شود. در چنین حالتی فورا به اورژانس زنگ بزنید.

هشدار

اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید سکته قلبی خاموش که ایسکمی خاموش نیز نامیده می شود، ممکن است بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای رخ دهد

خواندن 845 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 20:48
برای ارسال نظر وارد سایت شوید