02634217404 

02632514307  

پرستاری از بیماران دیابتی

  • Posted on:  یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 11:55
  • نوشته شده توسط 

در ایران نزدیک به ۲ میلیون نفر بیماری دیابت دارند و شاید نیمی از آن‌ها از بیماری خود اطلاع ندارند، اغلب اگر در مصرف غذا زیاده‌روی کرده باشد یا انسولین کم زده باشد یا استرس زیادی داشته باشد یا تحرکش نسبت به روزهای قبل کم شده باشد، عفونت داشته باشد.

آشنایی باعلائم بیماری دیابت :

  • افزایش نیاز به ادرار کردن
  • خواب آلودگی
  • تهوع
  • تشنگی یا گرسنگی شدید
  • تاری دید.

این مساله را نمی‌توان انکار کرد که یک پرستار خوب به اندازه پزشک خوب اهمیت دارد و این مساله را به هیچ قیمتی نباید نادیده گرفت. اجازه دهید در مورد برخی از دستورالعملهای برنامه‌های مراقبت‌های پرستاری را بحث کنیم. دیابت معمولا دو نوع است: دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به انسولین و دیابت نوع دوم یا دیابت مستقل از انسولین.

طریقه نگهداری از یک بیمار دیابتی:

تحت نظر قرار دادن بیمار

ظرف مدت هفت روز بعد از پذیرش توسط بیمارستان، همه بیماران باید آزمایش ادرار بدهند. در صورت مثبت بودن آزمایش، موارد مبتلا به دیابت باید به پزشکان ارشد یا پزشکان مربوطه ارجاع داده شوند.

نواحی که باید توسط پرستاران تحت نظارت قرار گیرند نظارت بر گلوکز با استفاده از نمایشگر قند خون، نظارت بر بالا یا پایین بودن فشار خون، مراقبت از پوست و پا و برنامه‌های رژیم غذایی بیمار می‌باشند.

اگر آزمایش ادرار شخص منفی بود ولی هنوز از دیگر نشانه های مربوط به دیابت بهبود نیافته، او مجددا باید بعد از چند روز یا چند هفته آزمایش شود.

برخورد با فشار خون بالا

هر بیماری دارای سابقه بیماری مختلفی است به‌طوری‌که فشار خون می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اگر بیماری با فشار خون بالا دارای سابقه طولانی مصرف سیگار یا مواد مخدر باشد باید از آنها خواسته شود تا ترک کنند.

یک نفر می‌تواند به منظور ترک سیگار کمک های لازم را از مقامات بیمارستان بگیرد. فشار خون بیمار را به طور منظم به پزشک‌ها گزارش دهد.

پرستار می‌تواند منبع اطلاعات خوبی برای بیمار و مراقبت از او باشد. پرستار می‌تواند فعالیت‌هایی که برای بیمار مفید است را به او توصیه کند. همانطور که می‌دانیم ورزش می‌تواند وضعیت نمودار فشار خون را بهبود بخشد، خطرات ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش دهد و وضعیت روانی بیمار را هم تقویت کند.

مدیریت دارو

داروها باید مطابق توصیه پزشک و فقط توسط پرستاران به بیمار داده شود.

قبل از دادن دارو به بیمار پرستار باید محض احتیاط، داروها را بررسی کند تا داروی مناسب به بیمار داده شود.

دوز انسولین باید به دقت توسط پرستار بررسی شود. داروهای انسولین باید در یخچال نگه‌ داری شوند و بیست دقیقه قبل از ارایه به بیمار از یخچال بیرون آورده شوند.

پرستار باید مراقب باشد تا هر روز از یک نقطه دارو تزریق نکند. تزریق از نقاط مختلف، باعث قدرت جذب متفاوتی می‌شود. بهتر است نقطه تزریق گهگاهی عوض شود.

برای بیمارانی که مشکلاتی مثل خستگی مزمن بر اثر قند خون پایین دارند پرستار باید خود را برای موقعیت اورژانسی آماده کند که ممکن است بیمار علایم سرگیجه و خستگی شدید نشان دهد.

نکاتی برای پرستار

پرستار می‌تواند منبع اطلاعات خوبی برای بیمار و مراقبت از او باشد. پرستار می‌تواند فعالیت‌هایی که برای بیمار مفید است را به او توصیه کند. همانطور که می‌دانیم ورزش می‌تواند وضعیت نمودار فشار خون را بهبود بخشد، خطرات ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش دهد و وضعیت روانی بیمار را هم تقویت کند.

مراقب باشند مشکلاتی مثل بی اختیاری و عفونت دستگاه تناسلی که عوارض را افزایش می‌دهند بر روی بیمار تاثیری نداشته باشند. همچنین مراقبت پرستاری دیابت بارداری باید به عنوان مسئله مهم جدی گرفته شود زیرا در طول دوران رشد جنین بر روی مادر تاثیر می‌گذارد. بیماران دچار دیابت بارداری باید به‌طور مداوم مورد سنجش قرار گیرند.

خواندن 653 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید