02634217404 

02632514307  

روشهای حفظ سلامت روانی در دوران سالمندی

  • Posted on:  پنج شنبه, 24 اسفند 1396 ساعت 13:12
  • نوشته شده توسط 

سلامت روانی در دوران سالمندی

دوران سالمندی همانند دیگر مرحله زندگی انسانی (کودکی , نوجوانی , جوانی و …) می باشد این دوران بیماری نیست بلکه مرحله ای دیگر از زندگی می باشد بنابراین این دوران نیز باید به خوبی سپری شود بنابراین راهکارهایی برای گذر از این دوران وجود دارد.

سلامت روانی و سالمندی

حفظ سلامت روان سالمندان در دنياي مدرن امروزي يکي از امور مهم و اساسي مي باشد. دنيا در حال پير شدن است.کشورهاي پيشرفته باکنترل مواليد و ارتقاء سطح بهداشت جامعه خود،سالهاست که با اين پديده آشنايند.

بیماری های روحی و روانی در سالمند

اکثر سالمندانی که بیماری روانی دارند نمی خواهند درمان شوند زیرا تغییرات روانی خود را طبیعی دانسته و مربوط به فرآیند پیری می دانند خجالت می کشند درباره آن صحبت کنند.

حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد از جمعیت سالمندان دارای مشکلات روانی مانند مشکلات افسردگی ، بیماری دو قطبی یا زوال عقل دچار هستند.

فراموشی در دوران پیری مسئله ای عادی است. سالمندان نمی خواهند مشکل خود را بپذیرند بنابراین بهتر است در موقع پرستاری در منزل از سالمند، به جای تمرکز روی بیماری، بیشتر روی علائم تمرکز کنید. سپس در صورت دیدن علائم، به پزشک مراجعه کنید و اگر پزشک بیماری را تشخیص داد، با دارو تاثیر بیماری را کمتر کنید. 

بهداشت روانی در دوران سالمندی

درهنگام مراقبت از سالمند در منزل ، مطمئن شوید سالمند با بیماری روانی داروهای خود را مصرف میکند. این بیماری و مقابله با آن می تواند با استرس هایی هم برای اطرافیان و هم خود بیمار همراه باشد. بنابراین باید سعی کنید فضا را آرام نگه دارید و کارهایی برای کاهش اضطراب و استرس سالمند انجام دهی

زمانی که هر دو آرام هستید، با همدیگر صحبت کنید و نیازها و درخواست های خود را بیان کنید. هم چنین می توانید ار مزایای پرستاری در منزل از سالمند با آن ها صحبت کنی

 برای بهداشت روانی در دوران سالمندی ، بهتر است وقتی خشمگین هستید با آن ها صحبت نکنید. هم چنین آن ها را هیچ وقت تهدید نکنید زیرا ارتباطات را کمتر می کند و استرس و ترس را بیشتر می کند.د.د.

خواندن 689 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 25 فروردين 1397 ساعت 13:44
برای ارسال نظر وارد سایت شوید